Question 730039
.
aron bought 72 sheets of construction paper aqt the cost of 2 3/8 cents per sheet. 
what was the cost of the paper
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


<pre>
The cost is the product 72 times 2 3/8.


Let's calculate it mentally.


72 times 2 cents is 144 cents.

72 times 3/8 is  9 times 3, or 27 cents.


Now we need to add 144 and 27 mentally.


Add 144 cents and 30 cents - it gives 174 cents.

Now subtract 3 cents from 174 cents and get 171 cent.


<U>ANSWER</U>.  The cost was 171 cents, or $1.71.
</pre>

Solved.


-------------------------------


Ignore the post by @lynnlo, since his answer is incorrect.