Question 1196088
**1. Total Distance in Kilometers**

* **Convert Miles to Kilometers:**
    * 1 mile = 1.60934 kilometers
    * A to B: 250 miles * 1.60934 km/mile = 402.335 km
    * B to C: 175 miles * 1.60934 km/mile = 281.635 km
    * A to C: 320 miles * 1.60934 km/mile = 514.989 km

* **Total Distance:** 
    * A to B + B to C + C to A = 402.335 km + 281.635 km + 514.989 km = **1198.959 km**

**2. Gas Cost in Euros**

* **Calculate Fuel Consumption for Each Leg:**
    * A to B: 402.335 km / (10 km/liter) = 40.23 liters
    * B to C: 281.635 km / (18 km/liter) = 15.65 liters
    * C to A: 514.989 km / (24 km/liter) = 21.46 liters

* **Total Fuel Consumption:** 40.23 liters + 15.65 liters + 21.46 liters = 77.34 liters

* **Fuel Cost in US Dollars:** 77.34 liters * (1 gallon / 3.78541 liters) * $4.25/gallon = $86.53

* **Fuel Cost in Euros:** $86.53 * 0.85 Euros/$ = **€73.55**

**3. Total Driving Time**

* **A to B:** 402.335 km / 120 km/h = 3.35 hours = 201 minutes
* **B to C:** 281.635 km / 100 km/h = 2.82 hours = 169 minutes
* **C to A:** 514.989 km / 140 km/h = 3.68 hours = 221 minutes
* **Total Driving Time:** 201 minutes + 169 minutes + 221 minutes = **591 minutes**

**4. Gas Cost for A to B to A (Using the First Car)**

* **Total Distance (A to B and back):** 402.335 km * 2 = 804.67 km
* **Fuel Consumption:** 804.67 km / (10 km/liter) = 80.47 liters
* **Fuel Cost in US Dollars:** 80.47 liters * (1 gallon / 3.78541 liters) * $4.25/gallon = $90.26
* **Fuel Cost in Euros:** $90.26 * 0.85 Euros/$ = **€76.72**

**Summary:**

* Total Distance: 1198.959 km
* Total Gas Cost (A to B to C to A): €73.55
* Total Driving Time: 591 minutes
* Gas Cost (A to B and back with the first car): €76.72