SOLUTION: If the snack mix is made of sea monster scales, which cost $3.50 per pound , and baby whale barnacles, which cost $5 per pound, how many pounds of sea monster scales will she need
Algebra ->
Customizable Word Problem Solvers
-> Mixtures
-> SOLUTION: If the snack mix is made of sea monster scales, which cost $3.50 per pound , and baby whale barnacles, which cost $5 per pound, how many pounds of sea monster scales will she need
Log On
Question 740881: If the snack mix is made of sea monster scales, which cost $3.50 per pound , and baby whale barnacles, which cost $5 per pound, how many pounds of sea monster scales will she need to create s 45 pound blend thats worth $4.50 per pound Found 4 solutions by lynnlo, ikleyn, josgarithmetic, greenestamps:Answer by lynnlo(4176) (Show Source):
You can put this solution on YOUR website! .
If the snack mix is made of sea monster scales, which cost $3.50 per pound, and baby whale barnacles,
which cost $5 per pound, how many pounds of sea monster scales will she need to create s 45 pound blend
that's worth $4.50 per pound ?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Take x pounds of the $3.50 ingredient per pound and (45-x) pounds of the $5 ingredient per pound.
The blend will cost 3.50x + 5*(45-x) dollars for 45 pounds.
Equate it to the cost of 45 pounds of the blend at $4.50 per pound
3.50x + 5*(45-x) = 45*4.50 dollars.
Simplify this equation and find x
3.50x + 5*45 - 5x = 45*4.50,
3.50x - 5x = 45*4.50 - 5*45,
-1.50x = 45*(4.50-5)
-1.50x = 45*(-0.5)
x = = = 15.
ANSWER. 15 pounds of the monster scale at $3.50 should be mixed with 45-15 = 30 pounds of the baby shale barnacles at $5 per pound.
CHECK. We will check the price of the blend per pound = 4.50 dollars per pound of the blend. ! correct !
You have received two responses showing similar typical formal algebraic solutions to this 2-part mixture problem.
Here is a VERY short and quick solution using a method that can be used for any 2-part mixture problem like this. (The solution using this method is very quick for this example, because the numbers are "nice". But it can be used for any problem like this; the arithmetic just won't be so simple.)
Short solution: $4.50 is two-thirds of the way from $3.50 to $5.00, so 2/3 of the mixture must be the more expensive baby whale barnacles.
ANSWER: 30 pounds of baby whale barnacles and 15 pounds of sea monster scales.