SOLUTION: The minute-hand of a clock is 6 cm long. How far does the end of the hand travel in 35 minutes?

Algebra ->  Test -> SOLUTION: The minute-hand of a clock is 6 cm long. How far does the end of the hand travel in 35 minutes?       Log On


   



Question 1206821: The minute-hand of a clock is 6 cm long. How far does the end of the hand travel in 35 minutes?
Found 3 solutions by mananth, greenestamps, ikleyn:
Answer by mananth(16949) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!

The minute-hWe have to find the and of a clock is 6 cm long. How far does the end of the hand travel in 35 minutes?
We have to find the angle between two positions when it turns 35 deg
6 degrees per minute
35 minutes the angle will be 6*35 = 210 deglength of arc = (theta/360)*2*pi*r
l= (210/360 )* 2*22/7 *6 = 22cm
Or 7 pi cm

Answer by greenestamps(13294) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!


We don't NEED to find the angle through which the minute hand rotates; that is unnecessary extra work.

The length of the minute hand (the radius of the circle) is 6cm. In 1 hour (60 minutes) the minute hand make one full revolution, traveling a distance of 6*(2pi) = 12pi cm.

35 minutes is 35/60 = 7/12 of an hour; in 35 minutes the distance the tip of the minute hand moves is (7/12)*12pi = 7pi cm.

ANSWER: 7pi cm


Answer by ikleyn(53575) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!
.
The minute-hand of a clock is 6 cm long. How far does the end of the hand travel in 35 minutes?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


        This my post is written in opposite to the solution by @mananth in his post.

        My goal was to present a short, clear and straightforward solution to the given problem.


A solution is to take  35%2F60 = 7%2F12  of the circumference of a circle having the radius of 6 cm


    travel distance is  2%2Api%2Ar%2A%2835%2F60%29 = 2%2A3.14159%2A6%2A%287%2F12%29 = 21.99113 cm.


Round reasonably to 22 cm.     ANSWER

Solved.