| 
 
 
| Question 1203912:  Two machines turn out all the products in a factory, with the first machine producing 57% of the product and the second machine producing the rest. The first machine produces defective products 6% of the time and the second machine 2% of the time. What is the probability that a part made in this factory is not defective? (Enter answer as a decimal with at least 4 correct decimal places)
 
 Found 2 solutions by  math_tutor2020, ikleyn:
 Answer by math_tutor2020(3817)
      (Show Source): 
You can put this solution on YOUR website! A = 1st machine is selected
 B = 2nd machine is selected
 P(A) = 0.57
 P(B) = 1-P(A) = 1-0.57 = 0.43
 
 D = part is defective
 ~D = part is not defective
 P(D given A) = 0.06
 P(~D given A) = 1-P(D given A) = 1-0.06 = 0.94
 and,
 P(D given B) = 0.02
 P(~D given B) = 1-P(D given B) = 1-0.02 = 0.98
 
 The four pieces of useful relevant info are
 P(A) = 0.57
 P(B) = 0.43
 P(~D given A) = 0.94
 P(~D given B) = 0.98
 
 Then,
 P(~D) = P(~D and A) + P(~D and B) ........ Law of total probability
 P(~D) = P(~D given A)*P(A) + P(~D given B)*P(B)
 P(~D) = 0.94*0.57 + 0.98*0.43
 P(~D) = 0.9572 which is the final answer.
 There's a 95.72% chance the part is not defective.
 
 -------------------------------------------
 
 An alternative approach:
 
 Let's say that 100,000 parts were made.
 Machine A makes 57,000 of those parts (because 57% of 100,000 = 57,000). The remaining 100,000-57,000 = 43,000 parts are from machine B.
 Note how 43% of 100,000 is 43,000.
 
 Machine A messes up 6% of the time.
 6% of 57,000 = 0.06*57000 = 3420
 There are 3420 defective parts made from machine A. The remaining 57,000-3,420 = 53,580 parts are not defective.
 Or we could say: 94% of 57,000 = 0.94*57000 = 53,580.
 
 Machine B messes up 2% of the time.
 2% of 43,000 = 0.02*43000 = 860
 There are 860 defective parts made from machine B. The remaining 43,000-860 = 42,140 parts are not defective.
 Or we could say: 98% of 43,000 = 0.98*43000 = 42,140.
 
 In total, there are 53580+42140 = 95,720 non-defective parts out of 100,000 parts total.
 
 Here's a table to summarize everything stated so far in this section.
 
 
|  | Defective | Not Defective | Total |  | Machine A | 3,420 | 53,580 | 57,000 |  | Machine B | 860 | 42,140 | 43,000 |  | Total | 4,280 | 95,720 | 100,000 |  The probability of randomly selecting a non-defective part is (95,720)/(100,000) = 0.9572
 
 -------------------------------------------
 
 Answer: 0.9572
 
Answer by ikleyn(52879)
      (Show Source): 
You can put this solution on YOUR website! . Two machines turn out all the products in a factory, with the first machine producing 57% of the product
 and the second machine producing the rest.
 The first machine produces defective products 6% of the time and the second machine 2% of the time.
 What is the probability that a part made in this factory is not defective?
 (Enter answer as a decimal with at least 4 correct decimal places)
 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
 
 
If to think one - two minutes, the solution, the formula and answer can be written in one line
    P = 0.57*(1-0.06) + (1-0.57)*(1-0.02) = 0.9572.    ANSWER
Solved.
 
 The formula is SELF-EXPLANATORY.
 
 Look in it attentively, and it will tell you a whole story.
 
 
 
 | 
  
 | 
 |