SOLUTION: Ticket prices at an outdoor theater performance are $2.50 for children and $5.00 for adults. One evening, $6700 is collected from 1900 people attending. How many children and how

Algebra ->  Customizable Word Problem Solvers  -> Misc -> SOLUTION: Ticket prices at an outdoor theater performance are $2.50 for children and $5.00 for adults. One evening, $6700 is collected from 1900 people attending. How many children and how      Log On

Ad: Over 600 Algebra Word Problems at edhelper.com


   



Question 1197568: Ticket prices at an outdoor theater performance are $2.50 for children and $5.00 for adults. One evening, $6700 is collected from 1900 people attending. How many children and how many adults attend?
Found 3 solutions by MathLover1, math_tutor2020, MathTherapy:
Answer by MathLover1(20849) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!

let the number of children be c and adults a
if 1900 people attending, we have
c%2Ba=1900 ......solve for c
c=1900-a............eq.1

if ticket prices are $2.50 for children and $5.00 for adults, and if $6700 is collected, we have
2.50c%2B5.00a=6700 ......substitute c from eq,1
2.50%281900-a%29%2B5.00a=6700
4750+-+2.50a%2B5.00a=6700
+2.50a=6700-4750
+2.50a=1950
+a=1950%2F2.50
+a=780
go to
c=1900-a............eq.1,substitute a
c=1900-780
c=1120
so, 1120 children and +780 adults attend

Answer by math_tutor2020(3816) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!

c = number of children
1900-c = number of adults
Those two quantities add to 1900 total people.

2.50c = revenue from just the children only
5(1900-c) = 9500-5c = revenue from the adults only
2.50c+9500-5c = -2.50c+9500 = total revenue

-2.50c+9500 = 6700
-2.50c = 6700-9500
-2.50c = -2800
c = -2800/(-2.50)
c = 1120 is the number of children
which leads to
1900-c = 1900-1120 = 780 is the number of adults

---------------------------------------------------------

Check:

1120 children = 2.50*1120 = 2800 dollars in revenue
780 adults = 5*780 = 3900 dollars in revenue
2800+3900 = 6700 dollars total revenue
The revenue portion is confirmed.

The population count can be confirmed like this
1120 children + 780 adults = 1900 total people

Both key aspects (revenue and population) are confirmed.

---------------------------------------------------------

Answers:
1120 children and 780 adults

Answer by MathTherapy(10549) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!
Ticket prices at an outdoor theater performance are $2.50 for children and $5.00 for adults. One evening, $6700 is collected from 1900 people attending. How many children and how many adults attend?
Let number of adults be A
Then number of children = 1,900 - A
We then get the following PROCEEDS equation: 5A + 2.5(1,900 - A) = 6,700
A + .5(1,900 - A) = 1,340 ------ Factoring out/Dividing by GCF, 5
    A + 950 - .5A = 1,340
          A - .5A = 1,340 - 950
              .5A = 390
Number of adults, or 

You should now be able to determine the number of children!