SOLUTION: Mr Willis had some orange and pears.60% of them were orange.70% of the pears and 40% of the orange were sold.240 fruit were not sold.how many fruit did Mr Willis have at first?

Algebra ->  Customizable Word Problem Solvers  -> Misc -> SOLUTION: Mr Willis had some orange and pears.60% of them were orange.70% of the pears and 40% of the orange were sold.240 fruit were not sold.how many fruit did Mr Willis have at first?      Log On

Ad: Over 600 Algebra Word Problems at edhelper.com


   



Question 1197081: Mr Willis had some orange and pears.60% of them were orange.70% of the pears and 40% of the orange were sold.240 fruit were not sold.how many fruit did Mr Willis have at first?
Found 4 solutions by ewatrrr, ikleyn, MathLover1, Theo:
Answer by ewatrrr(24785) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!

Hi  
Mr Willis had some orange and pears.
60% of them were oranges  ⇒   .60T were Oranges, .40T were pears

70% of the pears and 40% of the orange were sold, 240 fruit were not sold
T =  .70(.40T) + .40(.60T) + 240 
T = .28T + .24T + 240
T - .52T = 240
.48T = 240
    T = 240/.48 = 500 is how many fruit Mr Willis had at first

.28*500 + .24*500 + 240 = 500 checks
Wish You the Best in your Studies.


Answer by ikleyn(52884) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!
.
Mr Willis had some orange and pears.
60% of them were orange.
70% of the pears and 40% of the orange were sold.
240 fruit were not sold.how many fruit did Mr Willis have at first?
~~~~~~~~~~~~~~~

x = total fruits.


Number of oranges = 0.6x;
number of pears   = 0.4x    (the rest).


Number of oranges sold = 0.4*(0.6x) = 0.24x;
Number of pears   sold = 0.7*(0.4x) = 0.28x.


Equation

    x - 0.24x - 0.28x = 240   (the rest).


Simplify and find x

        0.48x         = 240

            x         = 240/48 = 500.


ANSWER.  There were 500 fruits at first.

Solved.



Answer by MathLover1(20850) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!
let oranges be O and pears P
let fruit be F
so F=O%2BP..........eq.1

if 60%7D%7D%25+=%7B%7B%7B0.60 of them were oranges, then O=0.60F
=> means P=0.40F

if 70% of the pears and 40% of the orange were sold, then

0.70%280.40F%29%2B0.40%280.60F%29
0.52F-> total sold
if 240 fruit were not sold, then
F=0.52F%2B240
F-0.52F=240
0.48F=240
F=240%2F0.48
F=500
Mr Willis have at first 500 fruits.

check:
60% of them were oranges, then 0.60%2A500=>300 oranges
and there were 500-300=200 pears

if 70% of the pears were sold =>0.70%2A200=140
and if 40% of the oranges were sold =>0.40%2A300=120
total sold: 140%2B120=260
not sold: 240+
total number of fruit: sold%2Bnot_sold=260%2B240=500

Answer by Theo(13342) About Me  (Show Source):
You can put this solution on YOUR website!
A = number of oranges
B = number of pears
A + B = total fruit = number of oranges plus number of pears
60% of the total were oranges, therefore A = .6 * (A + B)
40% of the total were pears, therefore B = .4 * (A + B)
70% of the pears and 40% of the oranges were sold, therefore:
number of fruits sold = .7 * B + .4 * A
rearrange to get:
number of fruits sold = .4 * A + .7 * B
therefore:
number of fruits not sold = .6 * A + .3 * B
240 fruit were not sold, therefore:
.6 * A + .4 * B = 240
since A = .6 * (A + B) and B = .4 * (A + B), you get:
.6 * .6 * (A + B) + .3 * .4 * (A + B) = 240
simplify to get:
.36 * (A + B) + .12 * (A + B) = 240
factor out the (A + B) to get:
(.36 + .12) * (A + B = 240
combine like terms to get:
.48 * (A + B) = 240
solve for (A + B) to get:
(A + B) = 240 / .48 = 500.

confirm as follows:
total fruit was 500.
60% of the fruit was oranges = .6 * 500 = 300
40% of the fruit was pears = .4 * 500 = 200
70% of the pears and 40% of the oranges were sold = .7 * 200 + .4 * 300 = 260
30% of the pears and 60% of the oranges were not sold = .3 * 200 + .6 * 300 = 240
260 sold and 240 not sold = 500 total.

solution is confirmed to be good.
solution is mr. willis had 500 fruits at first.