Algebra ->  Tutoring on algebra.com -> See tutors' answers!      Log On

 Tutoring Home For Students Tools for Tutors Our Tutors Register Recently Solved
 By Tutor
| By Problem Number |

Tutor:

# Recent problems solved by 'checkley77'

Jump to solutions: 0..29 , 30..59 , 60..89 , 90..119 , 120..149 , 150..179 , 180..209 , 210..239 , 240..269 , 270..299 , 300..329 , 330..359 , 360..389 , 390..419 , 420..449 , 450..479 , 480..509 , 510..539 , 540..569 , 570..599 , 600..629 , 630..659 , 660..689 , 690..719 , 720..749 , 750..779 , 780..809 , 810..839 , 840..869 , 870..899 , 900..929 , 930..959 , 960..989 , 990..1019 , 1020..1049 , 1050..1079 , 1080..1109 , 1110..1139 , 1140..1169 , 1170..1199 , 1200..1229 , 1230..1259 , 1260..1289 , 1290..1319 , 1320..1349 , 1350..1379 , 1380..1409 , 1410..1439 , 1440..1469 , 1470..1499 , 1500..1529 , 1530..1559 , 1560..1589 , 1590..1619 , 1620..1649 , 1650..1679 , 1680..1709 , 1710..1739 , 1740..1769 , 1770..1799 , 1800..1829 , 1830..1859 , 1860..1889 , 1890..1919 , 1920..1949 , 1950..1979 , 1980..2009 , 2010..2039 , 2040..2069 , 2070..2099 , 2100..2129 , 2130..2159 , 2160..2189 , 2190..2219 , 2220..2249 , 2250..2279 , 2280..2309 , 2310..2339 , 2340..2369 , 2370..2399 , 2400..2429 , 2430..2459 , 2460..2489 , 2490..2519 , 2520..2549 , 2550..2579 , 2580..2609 , 2610..2639 , 2640..2669 , 2670..2699 , 2700..2729 , 2730..2759 , 2760..2789 , 2790..2819 , 2820..2849 , 2850..2879 , 2880..2909 , 2910..2939 , 2940..2969 , 2970..2999 , 3000..3029 , 3030..3059 , 3060..3089 , 3090..3119 , 3120..3149 , 3150..3179 , 3180..3209 , 3210..3239 , 3240..3269 , 3270..3299 , 3300..3329 , 3330..3359 , 3360..3389 , 3390..3419 , 3420..3449 , 3450..3479 , 3480..3509 , 3510..3539 , 3540..3569 , 3570..3599 , 3600..3629 , 3630..3659 , 3660..3689 , 3690..3719 , 3720..3749 , 3750..3779 , 3780..3809 , 3810..3839 , 3840..3869 , 3870..3899 , 3900..3929 , 3930..3959 , 3960..3989 , 3990..4019 , 4020..4049 , 4050..4079 , 4080..4109 , 4110..4139 , 4140..4169 , 4170..4199 , 4200..4229 , 4230..4259 , 4260..4289 , 4290..4319 , 4320..4349 , 4350..4379 , 4380..4409 , 4410..4439 , 4440..4469 , 4470..4499 , 4500..4529 , 4530..4559 , 4560..4589 , 4590..4619 , 4620..4649 , 4650..4679 , 4680..4709 , 4710..4739 , 4740..4769 , 4770..4799 , 4800..4829 , 4830..4859 , 4860..4889 , 4890..4919 , 4920..4949 , 4950..4979 , 4980..5009 , 5010..5039 , 5040..5069 , 5070..5099 , 5100..5129 , 5130..5159 , 5160..5189 , 5190..5219 , 5220..5249 , 5250..5279 , 5280..5309 , 5310..5339 , 5340..5369 , 5370..5399 , 5400..5429 , 5430..5459 , 5460..5489 , 5490..5519 , 5520..5549 , 5550..5579 , 5580..5609 , 5610..5639 , 5640..5669 , 5670..5699 , 5700..5729 , 5730..5759 , 5760..5789 , 5790..5819 , 5820..5849 , 5850..5879 , 5880..5909 , 5910..5939 , 5940..5969 , 5970..5999 , 6000..6029 , 6030..6059 , 6060..6089 , 6090..6119 , 6120..6149 , 6150..6179 , 6180..6209 , 6210..6239 , 6240..6269 , 6270..6299 , 6300..6329 , 6330..6359 , 6360..6389 , 6390..6419 , 6420..6449 , 6450..6479 , 6480..6509 , 6510..6539 , 6540..6569 , 6570..6599 , 6600..6629 , 6630..6659 , 6660..6689 , 6690..6719 , 6720..6749 , 6750..6779 , 6780..6809 , 6810..6839 , 6840..6869 , 6870..6899 , 6900..6929 , 6930..6959 , 6960..6989 , 6990..7019 , 7020..7049 , 7050..7079 , 7080..7109 , 7110..7139 , 7140..7169 , 7170..7199 , 7200..7229 , 7230..7259 , 7260..7289 , 7290..7319 , 7320..7349 , 7350..7379 , 7380..7409 , 7410..7439 , 7440..7469 , 7470..7499 , 7500..7529 , 7530..7559 , 7560..7589 , 7590..7619 , 7620..7649 , 7650..7679 , 7680..7709 , 7710..7739 , 7740..7769 , 7770..7799 , 7800..7829 , 7830..7859 , 7860..7889 , 7890..7919 , 7920..7949 , 7950..7979 , 7980..8009 , 8010..8039 , 8040..8069 , 8070..8099 , 8100..8129 , 8130..8159 , 8160..8189 , 8190..8219 , 8220..8249 , 8250..8279 , 8280..8309 , 8310..8339 , 8340..8369 , 8370..8399 , 8400..8429 , 8430..8459 , 8460..8489 , 8490..8519 , 8520..8549 , 8550..8579 , 8580..8609 , 8610..8639 , 8640..8669 , 8670..8699 , 8700..8729 , 8730..8759 , 8760..8789 , 8790..8819 , 8820..8849 , 8850..8879 , 8880..8909 , 8910..8939 , 8940..8969 , 8970..8999 , 9000..9029 , 9030..9059 , 9060..9089 , 9090..9119 , 9120..9149 , 9150..9179 , 9180..9209 , 9210..9239 , 9240..9269 , 9270..9299 , 9300..9329 , 9330..9359 , 9360..9389 , 9390..9419 , 9420..9449 , 9450..9479 , 9480..9509 , 9510..9539 , 9540..9569 , 9570..9599 , 9600..9629 , 9630..9659 , 9660..9689 , 9690..9719 , 9720..9749 , 9750..9779 , 9780..9809 , 9810..9839 , 9840..9869 , 9870..9899 , 9900..9929 , 9930..9959 , 9960..9989 , 9990..10019 , 10020..10049 , 10050..10079 , 10080..10109 , 10110..10139 , 10140..10169 , 10170..10199 , 10200..10229 , 10230..10259 , 10260..10289 , 10290..10319 , 10320..10349 , 10350..10379 , 10380..10409 , 10410..10439 , 10440..10469 , 10470..10499 , 10500..10529 , 10530..10559 , 10560..10589 , 10590..10619 , 10620..10649 , 10650..10679 , 10680..10709 , 10710..10739 , 10740..10769 , 10770..10799 , 10800..10829 , 10830..10859 , 10860..10889 , 10890..10919 , 10920..10949 , 10950..10979 , 10980..11009 , 11010..11039 , 11040..11069 , 11070..11099 , 11100..11129 , 11130..11159 , 11160..11189 , 11190..11219 , 11220..11249 , 11250..11279 , 11280..11309 , 11310..11339 , 11340..11369 , 11370..11399 , 11400..11429 , 11430..11459 , 11460..11489 , 11490..11519 , 11520..11549 , 11550..11579 , 11580..11609 , 11610..11639 , 11640..11669 , 11670..11699 , 11700..11729 , 11730..11759 , 11760..11789 , 11790..11819 , 11820..11849 , 11850..11879 , 11880..11909 , 11910..11939 , 11940..11969 , 11970..11999 , 12000..12029 , 12030..12059 , 12060..12089 , 12090..12119 , 12120..12149 , 12150..12179 , 12180..12209 , 12210..12239 , 12240..12269 , 12270..12299 , 12300..12329 , 12330..12359 , 12360..12389 , 12390..12419 , 12420..12449 , 12450..12479 , 12480..12509 , 12510..12539 , 12540..12569, >>Next

 Exponents-negative-and-fractional/342468: (L2−Q3)21 solutions Answer 245137 by checkley77(12569)   on 2010-09-13 16:12:23 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!(L^2−Q^3) (L^2−Q^3) ------------------ L^4-L^2Q^3-L^2Q^3+Q^6 L^4-2L^2Q^3+Q^6 ANS.
 Surface-area/342102: If two sides of a square field were increased by five feet the area of the field would increase by 245ft2. Find the area of the original square.1 solutions Answer 244872 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 18:55:10 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!(X+5)^2=X^2+245 X^2+10X+25=X^2+245 X^2-X^2+10X=245-25 10X=220 X=220/10 X=22 THE ORIGINAL LENGTH OF THE SQUARE SIDES. 22+5=27 LENGTHS OF THE EXPANDED SQUARE SIDES. PROOF: 27^2=22^2+245 729=484+245 729=729
 Sequences-and-series/342104: what are the patterns in these two sequences: 1/8, 2/7, 1/2, 4/5 and 360, 180, 120, 901 solutions Answer 244871 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 18:50:43 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!1/8, 2/7, 1/2, 4/5 ADD 1 TO THE NUMERATOR & SUBTRACT 1 FROM THE DENOMINATOR. 1/8,2/7,3/6,4/5,5/4,6/3,7/2 and 360, 180, 120, 90, SUBTRACT 1/2,1/3,1/4,1/5,1/6 360-1/2*360=360-180=180 180-1/3*180=180-60=120 120-1/4*120=120-30=90 90-1/5*90=90-18=72 72-1/6*72=72-12=60
 Surface-area/342108: what is the area in square inches of a triangle with an 8 inch base and 6 inches in height?1 solutions Answer 244870 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 18:40:15 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!A=BH/2 A=8*6/2 A=48/2=24 IN.^2 ANS.
 Miscellaneous_Word_Problems/342109: How can \$58,000 be invested, part at 10% annual simple interest and the remainder at 8% annual simple interest, so that the interest earned by the two accounts will be equal. Please help. I can set up the equation if the total annual simple interest earned for 1 year was given, but this one is a little over my head.1 solutions Answer 244868 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 18:38:27 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!Set up an equation with the unknown amount (x) @ 10% = (58,000-x) amount @ 8%. .10x=.08(58,000-x) .10x=4,640-.08x .10x+.08x=4,640 .18x=4,640 x=4,640/.18 x=25,777.78 amount invested @ 10%. 58,000-25,777.77=32,222.23 amount invested @ 8%. Proof: .10*25,777.77=.08*32,222.23 2,577.77=2,577.77
 Linear-equations/342110: Problem: Solve for M: Fd = 1/2 MV 2(squared)1 solutions Answer 244866 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 18:31:15 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!Fd = 1/2 MV^2 Fd=MV^2/2 cross multiply. MV^2=2Fd M=2Fd/V^2 ans.
 Geometry_Word_Problems/342111: find the dimensions of a rectangle whose perimeter is 26 meters and are is 42 square meters1 solutions Answer 244865 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 18:28:00 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!P=2L+2W 26=2L+2W 2L=26-2W L=(26-2W)/2 L=13-W A=LW 42=(13-W)W 42=13W-W^2 W^2-13W+42=0 (W-7)(W-6)=0 W-7=0 W=7 ANS L=13-7=6 ANS. W-6=0 W=6 ANS L=13-6=7 ANS. PROOF 26=2*6+2*7 26=12+14 26=26 42=6*7 42=42
 Rational-functions/342033: Please solve w^4-14w^2-2=0 What is the solution w = _?_ Type an exact answer using radicals as needed. Use commas to seperate answers as needed 1 solutions Answer 244860 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 18:15:46 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!w^4-14w^2-2=0 w^2=(14+-sqrt[-14^2-4*1*-2])/2*1 w^2=(14+-sqrt[196+8])/2 w^2=(14+-sqrt204)/2 w^2=(14+-14.28)/2 w^2=(14+14.28)/2 w^2=28.28/2 w^2=14.14 w=sqrt14.14 w=3.76 ans. w^2=(14-14.28)/2 w^2=-.28/2 w^2=-.14 w=sqrt.14 w=.374i ans.
 Miscellaneous_Word_Problems/342037: A merchant has 5 pounds of mixed nuts that cost \$30.He wants to add peanuts that cost \$1.50 per pound and cashews that cost \$4.50 per pound to obtain 50 pounds of a mixture that costs \$2.90 per pound. How many pounds of peanuts are needed?1 solutions Answer 244858 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 18:06:27 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!Problem has no solution as stated BECAUSE: You start with 5*30=\$150 worth of mixed nuts. To which you want to ADD peanuts @ \$1.50 & cashews @ \$4.50 per pound. However you want to end up with 50 pounds costing \$2.90 per pound. 50*2.90=\$145.00 which is less than what you started with.
 real-numbers/342040: |-25| - (-32) -3.35 - 6.21 1 solutions Answer 244854 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 17:46:46 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!|-25| - (-32) -25+32=-7 ans. +25+32=57 ans. -3.35 - 6.21=-9.56 ans.
 Linear-equations/342048: what is a line passing through the points (3,4) and (7,0)? 1 solutions Answer 244851 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 17:41:43 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!(3,4) and (7,0) Y=mX+b m=(y2-y1)/(x2-x1) m=(0-4)/(7-3)=-4/4=-1 ans. 4=-1*3+b 4=-3+b b=4+3 b=7 for the Y intercept. Y=-X+7 (graph 300x200 pixels, x from -6 to 5, y from -10 to 10, -x +7).
 test/342052: a)State the function b)find the x and y intercept of: f(x)= (3x+2)/(4x+1)1 solutions Answer 244849 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 17:32:57 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!f(x)= (3x+2)/(4x+1) (graph 300x200 pixels, x from -6 to 5, y from -10 to 10, (3x +2) / (4x +1)). 0=(3x+2)/(x=1) 3x+2=0 3x=-2 x=-2/3 ans. y=(3*0+2)/(4*0+1) y=2/2=2 ans Intercepts: x=(-2/3,0) y=(0,2)
 Geometry_Word_Problems/342055: A yard has a perimeter of 400 meters. Write an equation for the area of the yard if the width has a length of x. Can you please show steps...?1 solutions Answer 244845 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 17:17:01 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!W=X P=2L+2X 400=2L+2X 2X=400-2L X=(400-2L)/2 X=200-L THUS: A=LX A=L(200-L) A=200L-L^2 ANS.
 Angles/342056: one angle is three times its supplement. what is the measure of the angle and its supplement?1 solutions Answer 244838 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 17:08:52 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!x+3x=180 4x=180 x=180/4 x=45 degrees for the smaller angle. 180-45=135 degrees for the larger angle. Proof: 45+3*45=180 45+135=180 180=180
 Rectangles/342057: A rectangular lot is 80 meters wide and 130 meters long.Give the length and width of another rectangular lot that has the same perimeter but a smaller area. 1 solutions Answer 244837 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 17:06:14 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!80 by 130 p=2*80+2*130 p=160+260 p=420 is the perimeter. a=80*130=10,400 is the area. ------------ 60 by 150 new dimentions. p=2*60+2*150 p=120+300 p=420 same perimeter. a=60*150 a=9,000 smaller area.
 Geometry_Word_Problems/342058: The sum of two consecutive integers is 527. What are the two numbers?1 solutions Answer 244833 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 16:58:14 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!x+(x+1)=527 2x=527-1 2x=526 x=526/2 x=263 ans. for the smaller integer. 263+1=264 ans. for the larger integer. Proof: 263+264=527 527=527
 Polynomials-and-rational-expressions/342062: Please multiply (-4n)^2(3n^7)^2 1 solutions Answer 244832 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 16:54:25 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!(-4n)^2(3n^7)^2 16N^2*9N^14 144N^16 ans.
 Angles/342063: Two angles are supplementary. One angle measures 12 degrees more than the other. Find the measures of the angles.1 solutions Answer 244831 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 16:49:04 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!X+(X+12)=180 2X+12=180 2X=180-12 2X=168 X=168/2 X=84 DEGREES FOR THE SMALLER ANGLE. 84+12=96 DEGREES FOR THE LARGFER ANGLE. PROOF: 84+96=180 180=180
 Word_Problems_With_Coins/342064: Rory has 30 coins (all nickels and dimes). He has five times as many nickels as dimes. How much money does he have?1 solutions Answer 244830 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 16:46:15 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!5X+X=30 6X=30 X=30/6 X=5 THE NUMBER OF DIMES. 5*5=25 THE NUMBER OF NICKELS. 25*.05+5*.10=1.25+.50=\$1.75 IS THE AMOUNT RORY HAS.
 Travel_Word_Problems/342065: Trains A and B are traveling in the same direction on parallel tracks. Train A is traveling at 60 miles per hour and train B is traveling 80 miles per hour. Train A passes a statin at 1:25 pm. If train B passes the same station at 1:40, at what time will train B catch up to train A1 solutions Answer 244829 by checkley77(12569)   on 2010-09-12 16:41:12 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!D=RT D=60T FOR TRAIN A D=80(T-.25) FOR TRAIN B 60T=80(T-.25) 60T=80T-20 60T-70T=-20 -20T-20 T=-20/-20 T=1 HOUR AFTER TRAIN A LEAVES THE STATION THEY WILL MEET. TIME OF THE MEETING=1:25+1:00=2:25. PROOF: 60*1=80(1-.25) 60-80*.75 60=60
 Bodies-in-space/341801: I'm making an ern for My Uncle's ashes. He was a Forester. I need to know how big is a sphere 200 CUBIC INCHES in a stump that is 8w.8d.6h 1 solutions Answer 244729 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 20:12:00 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!V=4/3PIR^3 300=1.333*3.14*R^3 300=4.1856*R^3 R^3=300/4.1856 R^3=71.67 R=CUBERT71.67 R=4.154 INCHES FOR THE 300 CUBIC INCH SPHERE.
 Money_Word_Problems/341685: Compact discs cost \$16.99 each and cassette tapes cost \$8.99 each. If the total bill equaled \$78.93, how many of each were bought?1 solutions Answer 244727 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 19:58:38 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!16.99x+8.99y=78.93 7*99=#.93 Therefore: x+y=7 or x=7-y 16.99(7-y)+8.99y=78.93 118.93-16.99y+8.99y=78.93 -8y=78.99-118.93 -8y=-40 y=40/8=5 tapes were bought. x=7-5=2 discs were bought. Proof: 16.99*2+8.99*5=78.93 33.98+44.95=78.93 78.93=78.93
 Rational-functions/341701: how do i graph the equation and find the y intercept to y=1/2x1 solutions Answer 244725 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 19:39:54 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!Y=mX+b where m=slope & b=the Y intercept. In this equation there is no b thus the y intercept = 0. y=1/2x (graph 300x200 pixels, x from -6 to 5, y from -10 to 10, y = x/2).
 Linear_Equations_And_Systems_Word_Problems/341713: Susan is going to fence a rectangular flower garden in her back yard. She has 50 ft of fencing and she plans to use the house as the fence on one side of the garden. If the area is 300 square feet, what are the dimensions of the flower garden? Give a heading, equation and solution.1 solutions Answer 244723 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 19:35:43 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!2X+Y=50 OR Y=50-2X XY=300 X(50-2X)=300 50X-2X^2=300 2X^2-50X+300=0 2(X^2-25X+150)=0 2(X-15)(X-10)=0 X-15=0 X=15 Y=50-2*15=50-30=20 ANS. X-10=0 X=10 Y=50-2*10=50-20=30 ANS. PROOF: 15*20=300 300=300 10*30=300 300=300
 Money_Word_Problems/341717: Please help me solve this word problem. The state sales tax in New York is 0.0425 (or 4.25%). Your total bill at the department store included \$2.21 in sales tax. One half of the merchandise puchased was nontaxable. What was the total bill?1 solutions Answer 244720 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 19:25:50 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!.0425*X/2=2.21 .02125X=2.21 X=2.21/.02125 X=\$104 WAS THE TAXABLE ITEMS. 104+2.21+104=\$210.21 ANS. FOR THE TOTAL BILL.
 Money_Word_Problems/341721: Please help me solve this word problem! Thank you! :) The bill for your automobile repairs was \$335. The cost for the labor was \$45 per hour per mechanic. The cost for materials was \$110. If two mechanics worked together on your car, how many hours did it take them to finish?1 solutions Answer 244717 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 19:18:13 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!(335-110)/45=225/45=5 HOURS OF LABOR WERE CHARGED. 5/2=2.5 HOURS ELAPSED TIME WITH 2 MECHANICS WORKING.
 Numbers_Word_Problems/341726: A rectangular room is 1.9 times as lomng as it is wide, and its perimeter is 33 meters. Find the dimension of the room. The length is what in meters? And the width is what in meters?1 solutions Answer 244715 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 19:12:30 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!L=1.9W P=2L+2W 33=2(1.9W)+2W 33=3.8W+2W 5.8W=33 W=33/5.8 W=5.69 METERS FOR THE WIDTH. L=1.9*5.69=10.81 METERS FOR THE LENGTH. PROOF: 33=2*10.81+2*5.69 33=21.62+11.38 33=33
 Travel_Word_Problems/341728: a cruise boat travels 96 miles downstream in 2 hours and returns to its starting point upstream in 6 hours. find the speed of the stream1 solutions Answer 244713 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 19:04:10 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!D=RT 96=(R+C)*2 DOWNSTREAM TRIP 96=(R-C)*6 (R+C)2=(R-C)6 2R+2C=6R-6C -4R=-8C R=8C/4 R=2C RATE OF THE BOAT IS 2 TIMES THE CURRENT 96=(2C+C)2 96=3C*2 96=6C C=96/6 C=16 MPH. 96=(R+16)2 96=2R+32 2R=96-32 2R=64 R=64/2 R=32 MPH.
 Percentage-and-ratio-word-problems/341731: A politican states, "i plan to cut your taxes. Each year for the next 4 years, I will reduce your taxes by 3% from the previous year.This will result in a total reduction of 12%' Clearly evaluate the accuracy of the politians statement. Support your response by assuming a taxpayer paid \$2000 in taxes the year previous to the politician's election.1 solutions Answer 244707 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 18:55:19 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!2000-.03*3000=2000-60=1940 year 1 1940-.03*1940=1940-58.20=1881.40 year 2 1881.40-.03*1881.40=1881.40-56.45=1824.95 year 3 1824.95-.03*1824.95=1824.95-54.74=1770.20 (2000-1770.20)/2000=229.80/2000=.1149 or 11.49% reduction in taxes. Politicians always s t r e t c h the facts.
 Geometric_formulas/341736: Use the Pythagorean Theorem to find the distance between each pair: )A(0,0), B(8,6) 2)E(-2,-1), F(3,11) Find the coordinates of the midpoint of a segment having the given endpoints: 1)1(8,4), B(12,2) 2)E(-11,-4), F(-9,-2) 3)J(3.4,2.1), K(7.8,3.6)1 Could you show me your solution? Thank you=)1 solutions Answer 244697 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 18:38:25 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!1)A(0,0), B(8,6) x=(8-0)=8 y=(6-0)=6 x^2+y^2=z^2 8^2+6^2=z^2 64+36=z^2 z^2=100 z=sqrt100 z=10 ans. 2)E(-2,-1), F(3,11) x=3+2=5 y=11+1=12 5^2+12^2=z^2 25+144=z^2 z^2=169 z=sqrt169 z=13 ans. Find the coordinates of the midpoint of a segment having the given endpoints: 1)1(8,4), B(12,2) x=(12-8)/2=4/2=2 12-2=10 & 8+2=10 is the x coordinate midpoint. y=(2-4)/2=-2/2=-1 4-1=3 & 2+1=3 is the y cordinate midpoint. Ans. (10,3) 2)E(-11,-4), F(-9,-2) x=(11-9)/2=2/2=1 -11+1=-10 & -9-1=-10 the x coordinate midpoint. y=(4-2)/2=2/2=1 -4+1=-3 & -2-1=-3 the y coordinate midpoint. 3)J(3.4,2.1), K(7.8,3.6) x=(7.8-3.4)/2=5.4/2=2.7 3.4+2.7=6.1 & 7.8-2.7=6.1 the x coordinate midpoint. y=(3.6-2.1)/2=1.5/2=.75 2.1+.75=2.85 & 3.6-.75=2.85 the y coordinate midpoint. ans. (2.7,0.75)
 Angles/341737: an angles measure is 5 degrees less than 3 times the measure of its supplement. whats is the measure of the angle and its supplement1 solutions Answer 244689 by checkley77(12569)   on 2010-09-11 18:19:16 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!x=3y-5 x+y=180 (3y-5)+y=180 4y=180+5 4y=185 y=185/4 y=46.25 degrees is the smaler angle. x=3*46.25-5 x=138.75-5=133.75 degrees for the larger angle. Proof: 46.25+133.75=180 180=180