# See tutors' answers!

Algebra ->  Tutoring on algebra.com -> See tutors' answers!      Log On

 Tutoring Home For Students Tools for Tutors Our Tutors Register Recently Solved
 By Tutor
| By Problem Number |

Tutor:

# Recent problems solved by 'checkley77'

checkley77 answered: 12560 problems
Jump to solutions: 0..29 , 30..59 , 60..89 , 90..119 , 120..149 , 150..179 , 180..209 , 210..239 , 240..269 , 270..299 , 300..329 , 330..359 , 360..389 , 390..419 , 420..449 , 450..479 , 480..509 , 510..539 , 540..569 , 570..599 , 600..629 , 630..659 , 660..689 , 690..719 , 720..749 , 750..779 , 780..809 , 810..839 , 840..869 , 870..899 , 900..929 , 930..959 , 960..989 , 990..1019 , 1020..1049 , 1050..1079 , 1080..1109 , 1110..1139 , 1140..1169 , 1170..1199 , 1200..1229 , 1230..1259 , 1260..1289 , 1290..1319 , 1320..1349 , 1350..1379 , 1380..1409 , 1410..1439 , 1440..1469 , 1470..1499 , 1500..1529 , 1530..1559 , 1560..1589 , 1590..1619 , 1620..1649 , 1650..1679 , 1680..1709 , 1710..1739 , 1740..1769 , 1770..1799 , 1800..1829 , 1830..1859 , 1860..1889 , 1890..1919 , 1920..1949 , 1950..1979 , 1980..2009 , 2010..2039 , 2040..2069 , 2070..2099 , 2100..2129 , 2130..2159 , 2160..2189 , 2190..2219 , 2220..2249 , 2250..2279 , 2280..2309 , 2310..2339 , 2340..2369 , 2370..2399 , 2400..2429 , 2430..2459 , 2460..2489 , 2490..2519 , 2520..2549 , 2550..2579 , 2580..2609 , 2610..2639 , 2640..2669 , 2670..2699 , 2700..2729 , 2730..2759 , 2760..2789 , 2790..2819 , 2820..2849 , 2850..2879 , 2880..2909 , 2910..2939 , 2940..2969 , 2970..2999 , 3000..3029 , 3030..3059 , 3060..3089 , 3090..3119 , 3120..3149 , 3150..3179 , 3180..3209 , 3210..3239 , 3240..3269 , 3270..3299 , 3300..3329 , 3330..3359 , 3360..3389 , 3390..3419 , 3420..3449 , 3450..3479 , 3480..3509 , 3510..3539 , 3540..3569 , 3570..3599 , 3600..3629 , 3630..3659 , 3660..3689 , 3690..3719 , 3720..3749 , 3750..3779 , 3780..3809 , 3810..3839 , 3840..3869 , 3870..3899 , 3900..3929 , 3930..3959 , 3960..3989 , 3990..4019 , 4020..4049 , 4050..4079 , 4080..4109 , 4110..4139 , 4140..4169 , 4170..4199 , 4200..4229 , 4230..4259 , 4260..4289 , 4290..4319 , 4320..4349 , 4350..4379 , 4380..4409 , 4410..4439 , 4440..4469 , 4470..4499 , 4500..4529 , 4530..4559 , 4560..4589 , 4590..4619 , 4620..4649 , 4650..4679 , 4680..4709 , 4710..4739 , 4740..4769 , 4770..4799 , 4800..4829 , 4830..4859 , 4860..4889 , 4890..4919 , 4920..4949 , 4950..4979 , 4980..5009 , 5010..5039 , 5040..5069 , 5070..5099 , 5100..5129 , 5130..5159 , 5160..5189 , 5190..5219 , 5220..5249 , 5250..5279 , 5280..5309 , 5310..5339 , 5340..5369 , 5370..5399 , 5400..5429 , 5430..5459 , 5460..5489 , 5490..5519 , 5520..5549 , 5550..5579 , 5580..5609 , 5610..5639 , 5640..5669 , 5670..5699 , 5700..5729 , 5730..5759 , 5760..5789 , 5790..5819 , 5820..5849 , 5850..5879 , 5880..5909 , 5910..5939 , 5940..5969 , 5970..5999 , 6000..6029 , 6030..6059 , 6060..6089 , 6090..6119 , 6120..6149 , 6150..6179 , 6180..6209 , 6210..6239 , 6240..6269 , 6270..6299 , 6300..6329 , 6330..6359 , 6360..6389 , 6390..6419 , 6420..6449 , 6450..6479 , 6480..6509 , 6510..6539 , 6540..6569 , 6570..6599 , 6600..6629 , 6630..6659 , 6660..6689 , 6690..6719 , 6720..6749 , 6750..6779 , 6780..6809 , 6810..6839 , 6840..6869 , 6870..6899 , 6900..6929 , 6930..6959 , 6960..6989 , 6990..7019 , 7020..7049 , 7050..7079 , 7080..7109 , 7110..7139 , 7140..7169 , 7170..7199 , 7200..7229 , 7230..7259 , 7260..7289 , 7290..7319 , 7320..7349 , 7350..7379 , 7380..7409 , 7410..7439 , 7440..7469 , 7470..7499 , 7500..7529 , 7530..7559 , 7560..7589 , 7590..7619 , 7620..7649 , 7650..7679 , 7680..7709 , 7710..7739 , 7740..7769 , 7770..7799 , 7800..7829 , 7830..7859 , 7860..7889 , 7890..7919 , 7920..7949 , 7950..7979 , 7980..8009 , 8010..8039 , 8040..8069 , 8070..8099 , 8100..8129 , 8130..8159 , 8160..8189 , 8190..8219 , 8220..8249 , 8250..8279 , 8280..8309 , 8310..8339 , 8340..8369 , 8370..8399 , 8400..8429 , 8430..8459 , 8460..8489 , 8490..8519 , 8520..8549 , 8550..8579 , 8580..8609 , 8610..8639 , 8640..8669 , 8670..8699 , 8700..8729 , 8730..8759 , 8760..8789 , 8790..8819 , 8820..8849 , 8850..8879 , 8880..8909 , 8910..8939 , 8940..8969 , 8970..8999 , 9000..9029 , 9030..9059 , 9060..9089 , 9090..9119 , 9120..9149 , 9150..9179 , 9180..9209 , 9210..9239 , 9240..9269 , 9270..9299 , 9300..9329 , 9330..9359 , 9360..9389 , 9390..9419 , 9420..9449 , 9450..9479 , 9480..9509 , 9510..9539 , 9540..9569 , 9570..9599 , 9600..9629 , 9630..9659 , 9660..9689 , 9690..9719 , 9720..9749 , 9750..9779 , 9780..9809 , 9810..9839 , 9840..9869 , 9870..9899 , 9900..9929 , 9930..9959 , 9960..9989 , 9990..10019 , 10020..10049 , 10050..10079 , 10080..10109 , 10110..10139 , 10140..10169 , 10170..10199 , 10200..10229 , 10230..10259 , 10260..10289 , 10290..10319 , 10320..10349 , 10350..10379 , 10380..10409 , 10410..10439 , 10440..10469 , 10470..10499 , 10500..10529 , 10530..10559 , 10560..10589 , 10590..10619 , 10620..10649 , 10650..10679 , 10680..10709 , 10710..10739 , 10740..10769 , 10770..10799 , 10800..10829 , 10830..10859 , 10860..10889 , 10890..10919 , 10920..10949 , 10950..10979 , 10980..11009 , 11010..11039 , 11040..11069 , 11070..11099 , 11100..11129 , 11130..11159 , 11160..11189 , 11190..11219 , 11220..11249 , 11250..11279 , 11280..11309 , 11310..11339 , 11340..11369 , 11370..11399 , 11400..11429 , 11430..11459 , 11460..11489 , 11490..11519 , 11520..11549 , 11550..11579 , 11580..11609 , 11610..11639 , 11640..11669 , 11670..11699 , 11700..11729 , 11730..11759 , 11760..11789 , 11790..11819 , 11820..11849 , 11850..11879 , 11880..11909 , 11910..11939 , 11940..11969 , 11970..11999 , 12000..12029 , 12030..12059 , 12060..12089 , 12090..12119 , 12120..12149 , 12150..12179 , 12180..12209 , 12210..12239 , 12240..12269 , 12270..12299 , 12300..12329 , 12330..12359 , 12360..12389 , 12390..12419 , 12420..12449 , 12450..12479 , 12480..12509 , 12510..12539 , 12540..12569, >>Next

 Linear_Equations_And_Systems_Word_Problems/215658: Harry invested a total of \$20,000.00 part at 7% and part at 10%. How much did he invest at each rate if the total interest earned in one year was \$1640?1 solutions Answer 162960 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 16:54:40 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!.10x+.07(20,000-x)=1640 .10x+1,400-.07x=1,640 .03x=1,640-1,400 .03x=240 x=240/.03 x=8,000 amount invested @ 10%. 20,000-8,000=12,000 amount invested @ 7% Proof: .10*8,000+.07*12,000=1,640 800+840=1,640 1640=1640
 Travel_Word_Problems/215661: if you can travel 25 miles in 35 minutes, how long should it take to travel 125 miles? (assume speed is the same.) At what speed (in miles per hour) are you traveling? 1 solutions Answer 162956 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 16:49:20 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!25/35=125/x 25x=35*125 25x=4375 x=4375/25 x=175 minutes. 175/60=2.91667 hours. 25/(35/60)=25*60/35=1500/35=42.857 mph.
 Rectangles/215666: If your garden measure 88 sq. ft what is the side length of the garden1 solutions Answer 162951 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 16:37:16 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!88/4=22 ft. is the side leth of this square.
 Angles/215691: Five times the measure of an angle less the complement of that angle equals 9. Find the measure of the angle. 1 solutions Answer 162949 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 16:33:58 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!5x-(90-x)=9 5x-90+x=9 6x=9+90 6x=99 x=99/6 x=16.5 degrees. Proof: 5*16.5-(90-16.5)=9 82.5-(90-16.5)=9 82.5-73.5=9 9=9
 Polynomials-and-rational-expressions/215693: Fast food. If four out of five doctors prefer fast food, then at a convention of 445 doctors, how many prefer fast food?1 solutions Answer 162947 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 16:28:06 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!4/5*445=1780/5=356 doctors prefered fast food.
 Graphs/215703: Please help me solve AND graph the equation My instructor went over how to solve and graph the simpler equations, but this one is causing me a headache! I've tried to break down the problem, i.e. (x-1)(x+2), but nothing I plug in works! Thank you in advance!1 solutions Answer 162945 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 16:22:39 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!y = -x^2 + 2x + 3 MY MISTAKE SORRY y=-x^2+2x+3 y=(-x+3)(x+1) (graph 300x200 pixels, x from -6 to 5, y from -10 to 10, -x^2 +2x +3).
 Geometry_Word_Problems/215536: an achitect designs a rectangular flower garden such that the width is exactly two-thirds of the length. if 250 feet of antique picket fencing are to be used to enclose the garden,find the dimensions of the garden1 solutions Answer 162891 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 11:02:55 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!W=2L/3 2L+2W=250 2L+2(2L/3)=250 2L+4L/3=250 (2L*3+4L)/3=250 (10L+2L)/3=250 10L=3*250 10L=750 L=750/10 L=75 ANS. FOR THE LENGTH. W=2*75/3 W=150/3 W=50 ANS. FOR THE WIDTH. PROOF: 2*75+2*50=250 150+100=250 250=250
 Money_Word_Problems/215546: What is Sally’s gross salary on the 2nd year, after a 3.5% raise? Sally's original salary is \$45,000 a year.1 solutions Answer 162887 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 10:34:05 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!45,000+.035*45,000=45,000+1,575=\$46,575 is her new salary after the 3.5% raise.
 Linear_Equations_And_Systems_Word_Problems/215562: The Modern Grocery has cashews that sell for \$3.75 a pound and peanuts that sell for \$2.75 a pound. How much of each must Albert, the grocer, mix to get 40 pounds of mixture that he can sell for \$3.00 per pound? Express the problem as a system of linear equations and solve using the method of your choice.1 solutions Answer 162886 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 10:30:01 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!3.75x+2.75(40-x)=3.00*40 3.75x+110-2.75x=120 x=120-110 x=10 pounds of cashews is used. 40-10=30 pounds of peanuts are used. Proof: 3.75*10+2.75*30=120 37.5+82.5=120 120=120
 Inequalities/215568: The members of a drama club are selling tickets to their next production. If their goal is to raise at least \$140, the number of tickets they must sell at \$3.10 each in order to meet their goalcan be expressed by the inequality 3.10x ≥140. Is 44 a solution of the inequality?1 solutions Answer 162885 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 10:26:05 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!3.10x>=140 x>=140/3.10 x>=45.16 46 is the minimum number of tickets to be sold. Proof: 3.10*46>=140 142.60>=140
 Miscellaneous_Word_Problems/215569: Use a calculator to solve the problem. Laura Shawhan has a pumpkin patch with 13 rows of pumpkin plants. There are 2 rows with 88 pumpkins each and 11 rows with 105 pumpkins each.How many pumpkins does Laura have?1 solutions Answer 162883 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 10:20:50 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!2*88+11*105=176+1155=1331 pumpkins total.
 Volume/215577: How many 80 pound bags of cement fit in a 40 ft container.1 solutions Answer 162882 by checkley77(12569)   on 2009-09-22 10:18:43 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!Not enough information. Resubmit.
 Geometry_Word_Problems/215377: if two sides of a square are increased by five feet, the area of the field would be increased by 245 ft. find the area of the original square? 1 solutions Answer 162753 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 18:19:35 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!x*x=x^2 (x+5)^2=x^2+245 x^2+10x+25=x^2+245 10x=245-25 10x=220 x=220/10 x=22 is the size of the original square. Proof: 22^2=484 (22+5)^2=22^2+245 27^2=484+245 729=729
 Miscellaneous_Word_Problems/215381: a family is planning to see their home. if they want to be left with \$110,000 after paying 12% of the selling price to a realtor as a commission, for how much must they see the house?1 solutions Answer 162750 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 18:14:42 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!110,000/(1-.12)=110,000/.88=\$125,000 selling price. Proof: 125,000-.12*125,000=125,000-15,000=110,000
 Volume/215382: i need to know the volume of the following and how the answer is determined a cube measure 2.8cm long 2.8 cm wide 2.8 cm tall what is the volume of this cube1 solutions Answer 162749 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 18:11:33 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!L*W*H=Volume. 2.8*2.8*2.8=21.952 cm^3 is the volume.
 Exponents/215392: How do you write out (3y)^5 ? Is it 3y.y.y.y.y or (3y).(3y).(3y).(3y).(3y).(3y) 1 solutions Answer 162748 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 18:07:53 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!(3y)^5=(3y)(3y)(3y)(3y)(3y)=243y^5
 Equations/215396: 7*-2=4x+9 1 solutions Answer 162747 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 18:04:38 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!7*-2=4x+9 -14=4x+9 4x=-14-9 4x=-23 x=-23/4 ans. Proof: 7*-2=4*-23/4+9 -14=-23+9 -14=-14
 Miscellaneous_Word_Problems/215399: a 20% solution of fertilizer is to be mixed with a 80% solution of fertilizer in order to get 120 gallons of a 60% solution. how many gallons of the 20% solution and 80% solution should be mixed?1 solutions Answer 162744 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 18:01:27 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!.20x+.80*120=.60(120+x) .20x+96=72+.60x .20x-.60x=72-96 -.40x=-24 x=-24/-.40 x=60 gallons of 20% solution is used. Proof: .20*60+.80*120=.60(120+60) 12+96=.60*180 108=108
 Mixture_Word_Problems/215279: A mixture containing 8% salt is to be mixed with 40 mL of a mixture that is 20% salt, in order to obtain a solution that is 12% salt. How much of the first solution must be used?1 solutions Answer 162740 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 17:53:45 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!.08x+.20*40=.12(40+x) .08x+8=4.8-.12x .08x-.12x=4.8-8 -.04x=-3.2 x=-3.2/.04 x=80 ml of 8% salt is used. Proof: .08*80+.20*40=.12(40+80) 6.4+8=.12*120 14.4=14.4
 Finance/215312: 28. Find the future value of each ordinary annuity, if payments are made and interest is compounded as given. R = 4600; 8.73% interest compounded quarterly for 9 years.1 solutions Answer 162738 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 17:47:09 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!r=4600(1+.0873/4)^9*4 r=4600(1+.021825)^36 r=4600*1.021825^36 r=4600*2.17548 r=\$10,007.20 ans.
 absolute-value/215320: This question is from textbook Intermediate Algebra Solve | 6 – t | = | 2t + 9 | 1 solutions Answer 162736 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 17:40:44 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!| 6 – t | = | 2t + 9 | 6-t=2t+9 -t-2t=9-6 -3t=3 t=3/-3 t=-1 ans. 6-t=-(2t+9) 6-t=-2t-9 -t+2t=-9-6 t=-15 ans.
 Mixture_Word_Problems/215321: how many pounds of an alloy of 20% silver must be melted with 50lbs of an alloy with 30% silver in order to get an alloy of 27% silver1 solutions Answer 162734 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 17:22:49 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!.20x+.30*50=.27(50+x) .20x+15=13.5+.27x .20x-.27x=13.5-15 -.07x=-1.5 x=-1.5/-.07 x=21.43 pounds of 20% silver is used. Proof: .20*21.43+.30*50=.27(50+21.43) 4.286+15=.27*71.43 19.286=19.286
 Equations/215326: This question is from textbook Intro algebra In 1988, a dairy in Canada, created a sundae with approximately 1 lb of topping for every 83.2 LB of ice cream. the total of the two ingredients weighed approximately 45,225 Lb. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of ice cream and how many pounds of topping were there?1 solutions Answer 162732 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 17:14:47 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!45,225/(1+83.2)=45,225/84.2=537.1 total ice creams with toppings. 537.1*1=537.1 pounds of cream. 537.1*83.2=44,686.7 pounds of ice cream.
 absolute-value/215340: what is the answer to |-7x| ≤ 7 ? 1 solutions Answer 162730 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 17:06:30 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!|-7x| ≤ 7 -7x<=7 x>=7/-7 (note: the < sign changes to a > sign when dividing by a negative value) x>=-1 ans. -7x>=-7 (ditto) x=>=-7/-7 x=1 ans.
 Proportions/215368: The leaf-cutter ant is about 1.27 cm long and takes strides of 0.84 cm. If a person could take proportionally equivalent strides, what size strides would a 1.65 m tall algebra student take?1 solutions Answer 162725 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 16:51:53 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!1.27/.84=1.65/x 1.27x=.84*1.65 1.27x=1.386 x=1.386/1.27 x=1.09134 m. is the stride for the 1.65 m. tall student.
 Miscellaneous_Word_Problems/215343: i am asking a question for my son i have not done algebra in some time and i dont believe he has the correct answer so here goes:out of the 960 tickets sold for the homecoming,45% were sold to guys at the dance. the average girl spends \$20 for hair, \$65 for dress, and \$35 for shoes. the average guy borrows a shirt and tie but spends \$25 for flowers. if no one goes with more than one date, and keeping in mind that tickets cost \$20/person. How much is spent?1 solutions Answer 162724 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 16:47:42 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!960*20+(.45*960*25)+(.55*960*120) 19,200+10,800+63,360=\$93,360 total amount spent.
 Polynomials-and-rational-expressions/215345: This question is from textbook Intermediate Algebra Solve | t – 7 | + 3 > 6 1 solutions Answer 162722 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 16:38:27 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!| t – 7 | + 3 > 6 t-7+3>6 t>6+7-3 t>10 ans. t-7+3<-6 (note: the > sign changes to a < sign when dividing by a negative value) t<-6+7-3 t<-2 ans.
 Triangles/215354: the perimeter of an equalateral triangle is 15 inches. find the length of the altitude.1 solutions Answer 162719 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 16:34:24 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!An equilateral triangle has equal sides 15/3=5 in. for each side. Now we have a right triangle with a base=5/2 & a hypotenuse=5. The third side is the altitude (b). a^2+b^2=c^2 (5/2)^2+b^2=5^2 25/4+b^2=25 b^2=25-25/4 b^2=25-6.25 b^2=18.75 b=sqrt18.75 b=4.33 in. ans. for the altitude.
 Triangles/215356: the perimeter of a square is 36 cm. find the length of the diagonal.1 solutions Answer 162716 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 16:25:37 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!36/4=8 cm. is the side length 8^2+8^2=d^2 64+64=d^2 128=d^2 d=sqrt128 d=11.3137 cm. is the length of the diagonal.
 Volume/215362: An open box with a square base is to be made from a square piece of cardboard 30 inches on a side by cutting out a square from each corner and turning up the sides. Express the volume V of the box as a function of the length x of the side of the square cut from each corner. what is the equation for the volume?1 solutions Answer 162714 by checkley77(12569)   on 2009-09-21 16:22:09 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!Let x be the size of the squares cut from each corner. x(30-2x)(30-2x)=volume.
 Systems-of-equations/215073: solve this system of equations 4x^2-5xy-y^2=10 2y=1-5x full solution with working would be grateful thank you1 solutions Answer 162558 by checkley77(12569)   on 2009-09-20 19:42:54 (Show Source): You can put this solution on YOUR website!4x^2-5xy-y^2=10 2y=1-5x Y=(1-5X)/2 NOW REPLACE Y IN THE FIRST EQUATION WITH (1-5X)/2 4X^2-5X(1-5X)/2-[(1-5X)/2]^2=10 4X^2-(5X-25X^2)/2-(1-10X+25X^2)/4=10 THE COMMON DENOMINATOR IS 4 FOR THE LEFT SIDE. (16X^2-10X+50X^2-1+10X-25X^2)/4=10 -41X-1=10*4 -41X=40+1 X=41/-41 X=-1 ANS. Y=(1-5*-1)/2 Y=(1+5)/2 Y=6/2 Y=3 ANS. PROOF: 4*-1^2-5*-1*3-3^2=10 4*1+15+-9=10 4+15-9=10 10=10