document.write( "Question 730004: Mr Gorman spent $18 on some paintbrushes and colored pencils. He bought 4 times as many colored pencils as paintbrushes. Each paintbrush cost $3 and and each colored pencil cost $0.75. How many colored pencils did Mr. Gorman buy? \n" ); document.write( "
Algebra.Com's Answer #853121 by ikleyn(53427)\"\" \"About 
You can put this solution on YOUR website!
.
\n" ); document.write( "Mr. Gorman spent $18 on some paintbrushes and colored pencils.
\n" ); document.write( "He bought 4 times as many colored pencils as paintbrushes.
\n" ); document.write( "Each paintbrush cost $3 and each colored pencil cost $0.75.
\n" ); document.write( "How many colored pencils did Mr. Gorman buy?
\n" ); document.write( "~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "        This problem ideally suits to be solved mentally.\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "
\r\n" );
document.write( "In accordance with the problem, we can group colored pencils and paintbrushes in sets,\r\n" );
document.write( "each containing 4 colored pencils and one paintbrush.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Every such group costs 4*0.75 + 3 = 6 dollars, giving the total of 18 dollars.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Hence, the number of such groups is  18/6 = 3.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Hence, the number of colored pencils was  4*3 = 12.    ANSWER\r\n" );
document.write( "
\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "Solved.\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "You can do algebra in the same way - it will lead you to the same answer.\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" );