document.write( "Question 730039: aron bought 72 sheets of construction paper aqt the cost of 2 3/8 cents per sheet. what was the cost of the paper \n" ); document.write( "
Algebra.Com's Answer #853075 by ikleyn(53325)\"\" \"About 
You can put this solution on YOUR website!
.
\n" ); document.write( "aron bought 72 sheets of construction paper aqt the cost of 2 3/8 cents per sheet.
\n" ); document.write( "what was the cost of the paper
\n" ); document.write( "~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "
\r\n" );
document.write( "The cost is the product 72 times 2 3/8.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Let's calculate it mentally.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "72 times 2 cents is 144 cents.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "72 times 3/8 is  9 times 3, or 27 cents.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Now we need to add 144 and 27 mentally.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Add 144 cents and 30 cents - it gives 174 cents.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Now subtract 3 cents from 174 cents and get 171 cent.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "ANSWER.  The cost was 171 cents, or $1.71.\r\n" );
document.write( "
\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "Solved.\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "-------------------------------\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "Ignore the post by @lynnlo, since his answer is incorrect.\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" );