document.write( "Question 740881: If the snack mix is made of sea monster scales, which cost $3.50 per pound , and baby whale barnacles, which cost $5 per pound, how many pounds of sea monster scales will she need to create s 45 pound blend thats worth $4.50 per pound \n" ); document.write( "
Algebra.Com's Answer #852666 by josgarithmetic(39701)\"\" \"About 
You can put this solution on YOUR website!
\r\n" );
document.write( "The given described information:\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "                         PRICE        POUNDS          COST\r\n" );
document.write( "s. m. scales              3.50\r\n" );
document.write( "b. w. barnackles          5.00         \r\n" );
document.write( "mixture                   4.50          45               \r\n" );
document.write( "
\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "
\r\n" );
document.write( "                         PRICE        POUNDS          COST\r\n" );
document.write( "s. m. scales              3.50         45-b          3.5(45-b)\r\n" );
document.write( "b. w. barnackles          5.00           b            5b\r\n" );
document.write( "mixture                   4.50          45           3.5(45-b)+5b    \r\n" );
document.write( "

\n" ); document.write( "Relating cost per pound to the desired price
\n" ); document.write( "\"3.5%2845-b%29%2B5b=4.5%2A45\"\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "\"3.5%2A45-3.5b%2B5b=4.5%2A45\"\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "\"1.5b%2B3.5%2A45=4.5%2A45\"\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "\"1.5b=45\"\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "\"highlight%28b=30%29\"
\n" ); document.write( "30 pounds of baby whale barnacles, 15 pounds sea monster scales.\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" );