document.write( "Question 740881: If the snack mix is made of sea monster scales, which cost $3.50 per pound , and baby whale barnacles, which cost $5 per pound, how many pounds of sea monster scales will she need to create s 45 pound blend thats worth $4.50 per pound \n" ); document.write( "
Algebra.Com's Answer #852664 by ikleyn(53419)\"\" \"About 
You can put this solution on YOUR website!
.
\n" ); document.write( "If the snack mix is made of sea monster scales, which cost $3.50 per pound, and baby whale barnacles,
\n" ); document.write( "which cost $5 per pound, how many pounds of sea monster scales will she need to create s 45 pound blend
\n" ); document.write( "that's worth $4.50 per pound ?
\n" ); document.write( "~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "
\r\n" );
document.write( "Take x pounds of the $3.50 ingredient per pound and (45-x) pounds of the $5 ingredient per pound.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "The blend will cost  3.50x + 5*(45-x) dollars for 45 pounds.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Equate it to the cost of 45 pounds of the blend at $4.50 per pound\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "    3.50x + 5*(45-x) = 45*4.50  dollars.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "Simplify this equation and find x\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "    3.50x + 5*45 - 5x = 45*4.50,\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "    3.50x - 5x = 45*4.50 - 5*45,\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "       -1.50x  = 45*(4.50-5)\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "       -1.50x  = 45*(-0.5)\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "            x  = \"%2845%2A0.5%29%2F1.50\" = \"45%2F3\" = 15.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "ANSWER.  15 pounds of the monster scale at $3.50  should be mixed with  45-15 = 30 pounds of the baby shale barnacles at $5 per pound.\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "\r\n" );
document.write( "CHECK.  We will check the price of the blend per pound  \"%2815%2A3.50+%2B+30%2A5%29%2F%2815%2B30%29\" = 4.50 dollars per pound of the blend.  ! correct !\r\n" );
document.write( "
\r
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "Solved and checked.\r
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" );