document.write( "Question 1054486: A bag of baseballs costs $12. There are 15 balls in the bag. Another bag of baseballs costs $15 for 20 balls. Which bag prices individual baseballs lower? \n" ); document.write( "
Algebra.Com's Answer #669744 by Fombitz(32388)\"\" \"About 
You can put this solution on YOUR website!
Find the unit price of each bag.
\n" ); document.write( "\"U%5B1%5D=12%2F15=4%2F5\"
\n" ); document.write( "\"U%5B2%5D=15%2F20=3%2F4\"
\n" ); document.write( "Convert to a common denominator,
\n" ); document.write( "\"U%5B1%5D=%284%2F5%29%284%2F4%29=16%2F20\"
\n" ); document.write( "\"U%5B2%5D=%283%2F4%29%285%2F5%29=15%2F20\"
\n" ); document.write( "So the second bag has lower unit pricing.
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" );