document.write( "Question 830588: You want to join a gym Plan A charges 216 $ to sign up plus 12 $ per week. Plan B charges 312 $ to sign up plus 4 $ per week how many weeks will the costs of the plans equal \n" ); document.write( "
Algebra.Com's Answer #500708 by JulietG(1812)\"\" \"About 
You can put this solution on YOUR website!
Week Plan A Plan B
\n" ); document.write( "1 216+12=228 312+4=316
\n" ); document.write( "2 228+12=240 316+4=320
\n" ); document.write( "3 240+12=252 320+4=324
\n" ); document.write( "4 252+12=264 324+4=328
\n" ); document.write( "5 264+12=276 328+4=332
\n" ); document.write( "6 276+12=288 332+4=336
\n" ); document.write( "7 288+12=300 336+4=340
\n" ); document.write( "8 300+12=312 340+4=344
\n" ); document.write( "9 312+12=324 344+4=348
\n" ); document.write( "10 324+12=336 348+4=352
\n" ); document.write( "11 336+12=348 352+4=356
\n" ); document.write( "12 348+12=360 356+4=360
\n" ); document.write( ".
\n" ); document.write( "A faster way is to find the difference in the weekly payment (12-4=8) and the difference in the initial cost (312-216=96) and then divide.
\n" ); document.write( "96 / 8 = 12
\n" ); document.write( "
\n" ); document.write( "
\n" );