SOLUTION: the four oldest people in Golden City lived a total of 384 years put together. The difference in ages for the youngest and the second oldest is 14. The second youngest is 3 years o
Algebra.Com
Question 174113: the four oldest people in Golden City lived a total of 384 years put together. The difference in ages for the youngest and the second oldest is 14. The second youngest is 3 years older than the youngest. The oldest is 20 years older than the average of the second and youngest. What are their ages?
Found 3 solutions by ptaylor, gonzo, josmiceli:
Answer by ptaylor(2198) (Show Source): You can put this solution on YOUR website!
Let x=oldest
y=2nd oldest
z=2nd youngest
w=youngest
x+y+z+w=384------------------eq1
y-w=14----------------------------eq2
z=w+3--------------------------------eq3
average of second and youngest=(y+w)/2
x=((y+w)/2)+20 multiply each term by 2
2x=y+w+40---------------------------------eq4
substitute z=w+3 from eq3 and y=w+14 from eq2 into eq1:
x+w+14+w+3+w=384;
x+3w=384-17;
x+3w=367-----------------------eq1a
substitute y=w+14 into eq4
2x=w+14+w+40;
2x=2w+54
x=w+27----------------------------eq4a
substitute x=w+27 from eq4a into eq1a;
w+27+3w=367
4w=367-27
4w=340
w=85----------------------------youngest
substitute w=85 into eq3
z=85+3=88---------------------------second youngest
substitute w=85 into eq2
y-85=14
y=85+14=99-------------------------------second oldest
substitute w=85 into eq4a
x=85+27=112------------------------oldest
CK
112+99+88+85=384
384=384
and
99-85=14
14=14
and
88=85+3
88=88
and
((99+85)/2)+20=112
92+20=112
112=112
Does this help???-----ptaylor
Answer by gonzo(654) (Show Source): You can put this solution on YOUR website!
youngest = a
second youngest = b
second oldest = c
oldest = d
-----
all four lived a total of 384 years.:
a + b + c + d = 384
-----
difference in ages for the youngest and the second oldest is 14:
c - a = 14
-----
the second youngest is 3 years older than the youngest.
b = a + 3
-----
The oldest is 20 years older than the average of the second and youngest.
*****
question here is second what?
second youngest or second oldest.
i'll have to solve for both to see.
if second oldest, then:
d = (c+a)/2 + 20
if second youngest, then:
d = (b+a)/2 + 20
-----
equations you have to work with are:
a + b + c + d = 384
c = a + 14 (derived from c-a = 14)
b = a + 3
----
before we go any further, we will substitute:
a + 14 for c, and:
a + 3 for b
-----
a + b + c + d becomes:
a + a + 3 + a + 14 + d = 384
if we combine like terms, this equation becomes:
3*a + 17 + d = 384
-----
we have also:
d = (c+a)/2 + 20
or:
d = (b+a)/2 + 20
-----
we'll look at d = (b+a)/2 + 20 first.
we start with:
d = (b+a)/2 + 20
we substitute a+3 for b:
d = (a + 3 + a)/2 + 20
we combine like terms:
d = (2*a + 3)/2 + 20
we substitute for d in the total equation:
3*a + 17 + d = 384
becomes:
3*a + 17 + (2*a+3)/2 + 20 = 384
we combine like terms:
3*a + 37 + (2*a+3)/2 = 384
we multiply by 2 to remove fractions:
6*a + 74 + 2*a + 3 = 768
we combine like terms:
8*a + 77 = 768
we subtract 77 from both sides:
8*a = 768 - 77
we combine like terms:
8*a = 691
a = 86.375
-----
i was looking for an integer.
before going further, i'll try the second option.
that was:
d = (c+a)/2 + 20
-----
we start with:
d = (c+a)/2 + 20
we substitute for c:
d = (a + 14 + a)/2 + 20
we substitute for d in the total equation:
3*a + 17 + d = 384
becomes:
3*a + 17 + (2*a + 14)/2 + 20 = 384
we remove parentheses:
3*a + 17 + 2*a/2 + 14/2 + 20 = 384
we simplify:
3*a + 17 + a + 7 + 20 = 384
we combine like terms:
4*a + 44 = 384
we subtract 44 from both sides:
4*a = 384 - 44
we simplify:
4*a = 340
we divide both sides by 4
a = 340/4 = 85
-----
this option looks more promising so we'll pursue further.
we used the equation for:
The oldest is 20 years older than the average of the second OLDEST and youngest.
to solve for d:
d = (c+a)/2 + 20
-----
we have a = 85
c = a + 14 = 85 + 14 = 99
c = 99
-----
b = a + 3 = 85 + 3 = 88
b = 88
-----
d = (c+a)/2 + 20 = (99 + 85)/2 + 20 = 184/2 + 20 = 92 + 20 = 112
d = 112
-----
a = 85
-----
a + b + c + d = 85 + 88 + 99 + 112 = 384
-----
the equation appears to be satisfied.
youngest is 85
second youngest is 88
second oldest is 99
oldest is 112
-----
i also solved for:
d = (a+b)/2 + 20
which was:
The oldest is 20 years older than the average of the second YOUNGEST and youngest.
the answer came out different but i was still able to solve it and got an answer that also makes sense except that the ages are not in whole integers.
here's how that worked:
d = (a+b)/2 + 20
we substitute for b:
d = (a + a + 3)/2 + 20
we substitute for d in the total equation:
3*a + 17 + d = 384
becomes:
3*a + 17 + (2*a + 3)/2 + 20 = 384
we combine like terms:
3*a + 37 + (2*a + 3)/2 = 384
we subtract 37 from both sides:
3*a + (2*a + 3)/2 = 347
we multiply both sides by 2 to get:
6*a + 2*a + 3 = 2*347
we combine like terms and simplify:
8*a + 3 = 694
we subtract 3 from both sides:
8*a = 691
we divide both sides by 8:
a = 691/8 = 86.375
b = a + 3 = 89.375
c = a + 14 = 100.375
d = (a+b)/2 + 20 = (86.375 + 89.375)/2 + 20 = 175.75/2 + 20 =87.875 + 20 = 107.875
-----
we have:
a = 86.375
b = 89.375
c = 100.375
d = 107.875
add them all up together and we get:
384
-----
whether we used second oldest or second youngest in solving for d, we had a solution either way.
-----
choose the one that applies to your problem.
-----
Answer by josmiceli(19441) (Show Source): You can put this solution on YOUR website!
Let the ages, from youngest to oldest be
, , , and
Given:
(1)
(2)
(3)
(4)
-------------------
(3)
(2)
Subtract (3) from (2)
(5)
-------------------
Substitute (4) and (5) in (1)
(1)
(1)
Multiply both sides by
(4)
The ages from youngest to oldest are
86.375, 89.375, 100.375, and 100.875
check:
(1)
OK
(2)
OK
(3)
OK
(4)
OK
RELATED QUESTIONS
The four oldest people in Golden City have lived a total of 384 years put together. The... (answered by RAY100)
The four oldest people in the Golden City have lived a total of 384 years put together.... (answered by Mathtut)
The four oldest people in Golden City have lived a total of 384 years put together. The... (answered by MaxLiebling,Edwin McCravy)
Help Please
Here is my question: The four oldest people in golden City have lived a... (answered by stanbon)
the four oldest people in Golden City have lived 384 years. the difference in ages for... (answered by ankor@dixie-net.com)
the 3 oldest people in golden city have lived 384 years. the difference in ages for the... (answered by josgarithmetic)
Grandmother has four grandchildren, two boys and two girls. When the ages of
the... (answered by ankor@dixie-net.com)
Thelma is a fifty one year old mother of three children. The difference in ages between... (answered by pakhi)
The total ages of 3 people in a certain family is 75. The oldest is 35. Ten years ago the (answered by josgarithmetic,ikleyn,MathTherapy)