SOLUTION: Hi I need help on knowing how to solve for word problems using systems; Ex: if 4 apples and 2 oranges equals $1 and 2 apples and 3 oranges equals $0.70, how much does each apple an

Algebra.Com
Question 663303: Hi I need help on knowing how to solve for word problems using systems; Ex: if 4 apples and 2 oranges equals $1 and 2 apples and 3 oranges equals $0.70, how much does each apple and each orange cost? ... Thanks!
Answer by vleith(2983)   (Show Source): You can put this solution on YOUR website!
This is a very common type of problem.
Let A be the number of apples and O be the number of oranges.
You are told
we are using cents here instead of dollars

You have two equations and two unknowns. So you can solve this one
Now you can use your favorite method to solve.
Let's use substitution



Now use that and plug it into the second equation as follows




so an apple is 20 cents
If an apple it 20 then plug in to find the cost of an orange



oranges are a dime. Go not sure what store you shop at, but fruit is a steal :)
Check you answer using the second equation. Does
???

RELATED QUESTIONS

I need help understanding how to solve these problems....can someone explain them to... (answered by stanbon)
If 4 apples and 2 oranges equals $1 and 2 apples and 3 oranges equals $0.75, how much... (answered by nyc_function)
If 4 apples and 2 oranges equals $1 and 2 apples and 3 oranges equals $0.70, how much... (answered by ankor@dixie-net.com)
If 4 apples and 2 oranges equals $1 and 2 apples and 3 oranges equals $070, how much... (answered by mananth)
If 4 apples and 2 oranges equals $1 and 2 apples and 3 oranges equals $070, how much... (answered by mananth)
If 4 apples and 2 oranges equals $1 and 2 apples and 3 oranges equals $0.70, how much... (answered by solver91311)
If 4 apples and 2 oranges equals $1 and 2 apples and 3 oranges equals $0.70, how much... (answered by Fombitz)
If I spend $52 on apples and oranges and apples cost $2 and oranges are $1, how many... (answered by josmiceli)
If 6 apples and 4 oranges equals $3 and 4 apples and 2 orange equals $1, how much does... (answered by scott8148)