SOLUTION: At a cartain snack bar, a mango shake costs twice as much as slice of pizza.If 2 mango shakes ang 3 slices of pizza costs 90,how much is a mango shake?

Algebra.Com
Question 1066687: At a cartain snack bar, a mango shake costs twice as much as slice of pizza.If 2 mango shakes ang 3 slices of pizza costs 90,how much is a mango shake?

Answer by math_helper(2461)   (Show Source): You can put this solution on YOUR website!
Let m=the cost of mango shake
Let p=the cost of slice of pizza

   m = 2p          (1)
   2m+3p = 90      (2)

(1) allows us to substitute "2p" for "m" in (2):

      2(2p) + 3p = 90
         4p + 3p = 90
              7p = 90
               p = 90/7  

    m = 2p = 2(90/7) = 180/7
—
Ans:  A mango shake costs 180/7  (in whatever units of currency are specified).
—
Check:   (180/7)*2 + (90/7)*3 = (360/7)+(270/7) = 630/7 = 90  (ok)  



RELATED QUESTIONS

Ariel and ber friends purchased some drinks and pizza slices at the snack bar each drink... (answered by Alan3354)
A pineapple costs 3 times as much as a mango. Lisa bought 3 mangoes and 4 pineapples and... (answered by jorel1380)
Q20. A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food... (answered by josgarithmetic,MathTherapy)
A concession stand sells pizza slices and lemonade. Each pizza slice costs $2.50 .... (answered by ikleyn)
jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slice of mushroom pizza for a total cost of... (answered by vleith)
a fruit shake stand sells banana and mango shakes. to be profitable, it must sell at... (answered by ikleyn)
5 pears and 1 mango cost as much as 2 pears and 2 mangoes. If each mango costs 0.75,find... (answered by Alan3354,ankor@dixie-net.com)
Gene, Tina, and Brenda have ordered a large pizza, Gene will eat three times as much... (answered by stanbon)
Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of... (answered by FrankM,stanbon)