SOLUTION: In the sequence 2001, 2002, 2003 … each term after the third is found by subtracting the previous term from the sum of the two terms that precede that term. For example, the fourth

Algebra.Com
Question 1064172: In the sequence 2001, 2002, 2003 … each term after the third is found by subtracting the previous term from the sum of the two terms that precede that term. For example, the fourth term is 2001+2002 − 2003 = 2000. What is the 2004th term in this sequence?
Answer by Edwin McCravy(20063)   (Show Source): You can put this solution on YOUR website!

We calculate enough terms to discover the pattern,
Here are the first dozen terms:

 a(1) = 2001
 a(2) = 2002
 a(3) = 2003
 a(4) = 2001+2002-2003 = 2000
 a(5) = 2002+2003-2000 = 2005
 a(6) = 2003+2000-2005 = 1998
 a(7) = 2000+2005-1998 = 2007
 a(8) = 2005+1998-2007 = 1996
 a(9) = 1998+2007-1996 = 2009
a(10) = 2007+1996-2009 = 1994
a(11) = 1996+2009-1994 = 2011
a(12) = 2009+1994-2011 = 1992
...

We want to find a(2004)
That's an even term. We look at the even terms:

 n   a(n)
 --------
 2   2002
 4   2000
 6   1998
 8   1996
10   1994
12   1992
 
We see that the pattern for the even terms is 
"if you add n and a(n), the sum is always 2004."

That is n + a(n) = 2004, or,

            a(n) = 2004-n when n is even

So when n = 2004, a(2004) = 2004-2004 = 0

Answer: 0

Edwin


RELATED QUESTIONS

1, 2, 1, –1, –2, . . . The first five terms of a sequence are shown above.... (answered by drk)
A sequence starts with the term 2222. Each succeeding term is found by adding 1010 to the (answered by scott8148)
3, 5,–5... The first term in the sequence of numbers shown above is 3. Each... (answered by Edwin McCravy)
In a sequence of positive integers, each term is larger than the previous term. Also,... (answered by fcabanski)
In a sequence each even term is a times than the previous term and each odd term is c... (answered by ikleyn)
In the seven-term sequence A,B,C,D,E,F,G each term after the first three is the sum of... (answered by solver91311)
1. Describe a pattern in each sequence. What are the next two terms of each sequence? (answered by KMST)
150,30,6,..... in the sequence above , each term after the 1st term... (answered by robertb)
The table shows population estimates for Texas from 2003-2006 from U.S.Census Bureau.... (answered by ewatrrr)