SOLUTION: (a) Let X be a random variable giving the number of aces in a random draw of 4 cards from an ordinary deck 52 cards. Construct a table showing the probability distribution of X.
Algebra.Com
Question 1193236: (a) Let X be a random variable giving the number of aces in a random draw of 4 cards from an ordinary deck 52 cards. Construct a table showing the probability distribution of X.
Answer by math_tutor2020(3816) (Show Source): You can put this solution on YOUR website!
There are four aces in a deck. One of each suit (hearts, diamonds, clubs, spades).
X = number of aces in a four card hand
The allowed values of X are drawn from the set {0,1,2,3,4}
If X = 0, then we have 52-4 = 48 non-ace cards to pick from.
We have four slots to fill. Order does not matter in card hands, meaning we use the nCr combination formula.
Plug in n = 48 and r = 4
n C r = (n!)/(r!(n-r)!)
48 C 4 = (48!)/(4!*(48-4)!)
48 C 4 = (48!)/(4!*44!)
48 C 4 = (48*47*46*45*44!)/(4!*44!)
48 C 4 = (48*47*46*45)/(4!)
48 C 4 = (48*47*46*45)/(4*3*2*1)
48 C 4 = (4669920)/(24)
48 C 4 = 194580
There are 194,580 ways to select four non-ace cards
Next, calculate the number of ways to select four cards regardless if we get an ace or not.
n = 52 and r = 4
n C r = (n!)/(r!(n-r)!)
52 C 4 = (52!)/(4!*(52-4)!)
52 C 4 = (52!)/(4!*48!)
52 C 4 = (52*51*50*49*48!)/(4!*48!)
52 C 4 = (52*51*50*49)/(4!)
52 C 4 = (52*51*50*49)/(4*3*2*1)
52 C 4 = (6497400)/(24)
52 C 4 = 270725
We have 270,725 ways to select any four cards whether we get an ace or not.
I should mention that the cards are NOT put back. We consider this scenario as "no replacement".
Once we have the two results calculated earlier, we divide them
194580/270725 = 0.718737
The probability that we get zero aces, i.e. X = 0, is roughly 0.718737
In the table below, we'll have P(X) = 0.718737 pair up with X = 0 in the first row.
There's roughly a 71.8737% chance of getting no aces in a four-card hand.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Now onto X = 1 which means we have exactly one ace in our four-card hand.
We have four aces, so there are four ways to select exactly one of them.
You can use the nCr formula to note that 4C1 = 4, though this may be a bit overkill.
For the remaining r = 4-1 = 3 slots, we have n = 52-4 = 48 cards to pick from
n C r = (n!)/(r!(n-r)!)
48 C 3 = (48!)/(3!*(48-3)!)
48 C 3 = (48!)/(3!*45!)
48 C 3 = (48*47*46*45!)/(3!*45!)
48 C 3 = (48*47*46)/(3!)
48 C 3 = (48*47*46)/(3*2*1)
48 C 3 = (103776)/(6)
48 C 3 = 17296
which is the number of ways to pick the other 3 non-ace cards.
We found there are 4 ways to pick the single ace, and 17296 ways to pick the other three cards.
This then means there are 4*17296 = 69184 ways to get a four-card hand such that we have exactly one ace.
Divide this over the 270725 figure found in the previous section (it represents the number of four-card hands total)
69184/270725 = 0.255551
This is the approximate P(X) value for X = 1
Refer to the second row of the table below.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Next up is X = 2
We have 4C2 = 6 ways to select the two aces and 48C2 = 1128 ways to pick the other two non-ace cards.
I'm skipping steps, but you'd use the nCr formula as described in the other sections above (with different n and r values of course).
So we have (4C2)*(48C2) = (6)*(1128) = 6768 ways to select exactly two aces and two non-aces.
This leads to 6768/270725 = 0.025000 as the approximate P(X) value when X = 2
The more accurate P(X) value is P(X) = 0.02499953827684 but I'm rounding results to six decimal places.
Feel free to use different decimal precision. Of course, if your teacher instructs otherwise, then use that precision.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
For X = 3, we have 4C3 = 4 ways to pick the three aces.
This is the same as having 4 ways to not pick a particular ace.
Then we have 48C1 = 48 ways to pick the non-ace.
There are (4C3)*(48C1) = (4)*(48) = 192 ways to pick exactly three aces and some other card.
192/270725 = 0.000709 approximately
Therefore, if X = 3 then P(X) = 0.000709 roughly
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lastly, we need to find P(X) when X = 4
There's only one way to pick four aces. You could use the fact that 4C4 = 1.
This is out of 270725 ways to select a four-card hand
1/270725 = 0.000004 approximately
The more accurate value is 0.0000036937852 but I'm rounding to 6 decimal places like mentioned earlier.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
You probably were able to spot the pattern how to calculate any general P(X) value fairly quickly.
That pattern would be:
P(X) = ( (4 C w)*(48 C v) )/(52 C 4)
where w+v = 4 and w,v are integers from the set {0,1,2,3,4}
w = number of aces, v = number of non-aces
For example, we could have w = 0 and v = 4
P(X) = ( (4 C w)*(48 C v) )/(52 C 4)
P(X) = ( (4 C 0)*(48 C 4) )/(52 C 4)
P(X) = ( (1)*(194,580) )/(270,725)
P(X) = 0.71873672545941
P(X) = 0.718737
which matches up with the P(X) value we found when X = 0
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Answer:
X | P(X) |
0 | 0.718737 |
1 | 0.255551 |
2 | 0.025000 |
3 | 0.000709 |
4 | 0.000004 |
where X is the number of aces of a four-card hand
The P(X) values should add up to 1, or very close to it.
In this case,
0.718737+0.255551+0.025000+0.000709+0.000004 = 1.000001
which unfortunately is due to rounding error; however, we're close enough.
RELATED QUESTIONS
four cards are selected, one at a time from a standard deck of 52 cards. Let x represent (answered by richard1234)
Find the probability of drawing 3 aces at random from a deck of 52 ordinary cards if the... (answered by ikleyn)
Please help me solve this probability problem Four cards are selected, one at a time from (answered by Boreal)
Solve the problem.
Five cards are drawn at random from an ordinary deck of 52 cards.... (answered by jim_thompson5910)
Four cards are selected, one at a time from a standard deck of 52 cards. Let X represent... (answered by stanbon)
two cards are drawn from an ordinary deck of 52 cards. Find the probability of
a.... (answered by Alan3354)
Five cards are drawn at random from an ordinary deck of 52 cards. In how many ways is it... (answered by Edwin McCravy)
A standard deck of cards contains 52 cards. These 52 cards are arranged in a circle, at... (answered by Edwin McCravy)
Two cards are drawn from an ordinary deck of 52 cards. Find the probability of each... (answered by jim_thompson5910)