SOLUTION: We have 4 hippos and we weigh them in pairs. After
weighing all possible pairs, we obtain the following list of
the weights of all pairs. Here is the list:
{356,362,374,374,386,
Algebra.Com
Question 550138: We have 4 hippos and we weigh them in pairs. After
weighing all possible pairs, we obtain the following list of
the weights of all pairs. Here is the list:
{356,362,374,374,386,392}
What is the sum of the weights of all the 4 hippos?
Answer by ankor@dixie-net.com(22740) (Show Source): You can put this solution on YOUR website!
We have 4 hippos and we weigh them in pairs.
After weighing all possible pairs, we obtain the following list of
the weights of all pairs.
Here is the list:
{356, 362, 374, 374, 386, 392}
4 hippos a,b,c,d
;
a+b = 356
a+c = 362
a+d = 374
b+c = 374
b+d = 386
c+d = 392
:
Using the 1st two equations
a + 0 + c = 362
a + b + 0 = 356
-----------------subtraction eliminates a
-b + c = 6
c = (b+6)
using the 4th equation
b + c = 374
replace c with (b+6)
b + (b+6) = 374
2b = 374-6
2b = 368
b = 368/2
b = 184 kg is b's weight
then using the 1st equation
a + 184 = 356
a = 356 - 184
a = 172 kg is a's weight
:
Find c
c = 184 + 6
c = 190 kg is c's weight
:
find d
d + 190 = 392
d = 392 - 190
d = 202 kg is d's weight
"
find the sum
a = 172
b = 184
c = 190
d = 202
--------
sum 748 kg
RELATED QUESTIONS
Time to weigh the Hippopotami!
Martha is the chief hippopotamus caretaker at the Henry... (answered by bucky)
I'm helping my daughter and we have to graph using order pairs which we understand. The... (answered by sheldonbbtrocks,MathTherapy)
This homework should be viewed as an individual effort but if needed ask your IA for... (answered by ikleyn)
A spider has 8 legs and no wings. A dragonfly has 6 legs and 2 pairs of wings. A cicada... (answered by checkley71)
Amanda and Dirk are renting in‐line skates for a day in the park. They both take... (answered by robertb)
We have 10 guest house and 7 guest.What is the number of permutations that we can arrange (answered by stanbon)
I don't understand this equation and where x comes in, can you help?
y=-3
We are to... (answered by venugopalramana)
you have 3 pairs of pants , 4 shirts, and 2 pairs of shoes to choose from in the morning. (answered by ikleyn)
Hi my name is Matt and i'm in desperate need of help! In 2 weeks we are having finals at... (answered by solver91311,josmiceli)